KUYUMCULUK (MYK – 4)

Yıldız Belgelendirme

Kuyumcu (Perakende) Kimdir?

 

Kuyumcu (Seviye 4); iş sağlığı ve güvenliği ve çevre koruma önlemlerini uygulayarak kalite gereklilikleri çerçevesinde, değerli metaller ve taşlardan çeşitli teknikler kullanılarak en az fireyle, metal ergitme işlemi yapan, kaynak hazırlayan, metali döküm yoluyla işleme hazır hale getiren, kesilen parçalara şekil veren, ürüne son işlemleri gerçekleştiren ve meslekî gelişim faaliyetlerini yürüten nitelikli kişidir.

 

Kuyumcu (Perakende) Ne İş Yapar?

 

Kuyumcu ( Seviye 4), havalandırılmış ve iyi aydınlatılmış kapalı ortamlarda çalışır. Mesleğin icrası esnasında iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin alınmasını gerektiren kaza ve yaralanma riskleri bulunmaktadır. Mesleğe yönelik olarak ortaya çıkabilecek risklerle kaynağında mücadele edilir ve gerekli iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerine uyularak bu riskler bertaraf edilebilir. Risklerin tamamen ortadan kaldırılamadığı durumlarda ise işveren tarafından sağlanan uygun kişisel koruyucu donanım kullanarak çalışır.

 

Kuyumcu (Perakende) İçin Ön Şart Var Mı?

 

Kuyumcu (Seviye 4) yeterliliğinin sınavına giriş için ön şart bulunmamaktadır.

 

Kuyumcu (Perakende) Belgesi Nasıl Alınır?

 

Kuyumcu (Seviye 4) meslek standardını esas alan ulusal yeterliliklere göre belgelendirme amacıyla yapılacak ölçme ve değerlendirme, gerekli şartların sağlandığı ölçme ve değerlendirme merkezlerinde yazılı ve/veya sözlü teorik ve uygulamalı olarak gerçekleştirilecektir.