Araç Satış Yetki Belgesi Fiyatları

Yıldız Belgelendirme

Araç Satış Yetki Belgesi Fiyatları


MYK kanununda yapılan son düzenlemelerle birlikte 31 Ağustos 2020 tarihi itibariyle ikinci el araç satışı yapacak olan kişi ve tüzel kişilerin araç yetki belgesi almaları gerekmektedir. İlgili düzenlemeye göre şahıslar bir yıl içerisinde kendi üzerlerine kayıtlı olan araçlardan sadece 3 satış gerçekleştirebilecek. Bu nedenle bu işin ticaretini yapmak isteyen veya hali hazırda bu işi yapan kişilerden araç yetki belgesi sorulacak. Yönetmelikte belirtilen kriterleri taşımayan kişi ve kuruluşlara ise çeşitli cezai yapıtımlar söz konusu. Peki, araç yetki belgesi nasıl alınır ve araç yetki belgesi fiyatları ne kadar? Araç alım-satım işleri ile ilgilenen kişilerin merak ettiği bu soruların cevapları yazımızın devamında….


Araç Satış Yetki Belgesi Nasıl alınır?


Araç satım yetki belgesi başvursu Gümrük ve Ticaret İl Müdürlüklerine yapılmaktadır. İkinci el motorlu kara taşıtları ticaret bilgi sistemi üzerinden yetki belgesi başvurusu oluşturuluyor. Alınacak olan belge sistem üzerinden verilmektedir ve 2.el araç alım satım yetki belgesinin geçerlilik süresi 5 yıldır. Belge sahipleri söz konusu yetki belgesi ile 5 yıl işlem yapabilmekte ve sürenin dolmasına 30 gün kala aynı şekilde belge yenileme işlemi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.


Araç Satış Yetki Belgesi Fiyatları Ne Kadar?


Araç satış mesleki yeterlilik belgesi fiyatları, alınacak olan belgenin seviyesine göre farklılık gösteriyor. Araç satış mesleki yeterlilik belgesi Seviye 4 için başvuru yapacaksanız ortalama olarak 700 TL, Seviye 5 olarak başvuru yapacak olan kişiler ise yaklaşık olarak 1.250 TL gibi bir ücret ödemek durumunda Tabi bu rakamlar başvuru yapacağınız döneme ve kuruma göre değişiklik gösterebilir.


Araç Satış Yetki Belgesi için Gereken Şartlar Nelerdir?


En az lise mezunu olup,18 yaşını doldurmuş olmaları, daha önce iflas etmemiş ve konkordato taleplerinin bulunmamış olmaları, iflas etmiş olsalar dahi İcra ve İflas Kanunu hükümlerince itibarının yerine gelmiş olması ile devlete, anayasal düzene, anayasal düzenin işleyişine, vergi kaçakçılığı başta olmak üzere çocuklara cinsel istismar ve saldırıdan tutunda rüşvet, hırsızlık, hileli iflas, güveni kötüye kullanma, işkence gibi pek çok yüz kızartıcı suçlardan hüküm giymemiş olmaları ya da sanat ve ticaret icrasından hükmen yasaklanmamış olmaları gerekmektedir. Ayrıca kara taşıt alım satım sorumlularından en az birinin Seviye 5 Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmaları da istenmektedir.

REFERANSLAR.

Bize Başvurmak İstermisiniz?