GÜZELLİK UZMANI (MYK -4)

Yıldız Belgelendirme

Güzellik Uzmanı Kimdir?

 

Güzellik Uzmanı (Seviye 4), iş sağlığı ve güvenliği, çevre koruma ve kalite gerekliliklerine uygun olarak iş organizasyonu yapan, ön hazırlık yaparak kullanılacak cilt/vücut bakım ürününü, yöntemi ve cihazını belirleyen, cilde temizleyici kozmetik ürün, peeling, buhar uygulayan, ciltte gözenek temizliği yapan, tonik, ampul/serum, nemlendirici uygulayan, vücut bakımı öncesinde kontrol/ölçüm yapan, cihazla vücut bakımı ve bakım masajı yapan, epilasyon/depilasyon yapılacak bölge ve tekniği belirleyen, iğneli epilasyon, foto epilasyon, depilasyon ve ağda yapan, kaşı şekillendiren, makyaj türünü ve kullanılacak kozmetik ürünleri belirleyerek standart makyaj uygulamaları yapan ve mesleki gelişim faaliyetlerine katılan nitelikli kişidir.

 

Güzellik Uzmanı Ne İş Yapar?

 

Güzellik Uzmanı (Seviye 4); kapalı ortamda, uzun süre ayakta ve kimyasal kokulara maruz kalarak çalışır. Çalışma ortamı aydınlık ve iyi havalandırılmış olmalıdır. Hijyen kurallarına uyarak çalışılmalıdır. Müşterilerle iletişim halinde olmakla birlikte çalışma ortamına bağlı olarak meslektaşları ve diğer çalışanlar ile işbirliği halinde çalışma söz konusu olabilir.
Mesleğin icrası esnasında iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin alınmasını gerektiren kaza ve yaralanma riskleri bulunmaktadır. Mesleğe yönelik olarak ortaya çıkabilecek risklerle kaynağında mücadele edilir ve gerekli iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerine uyularak bu riskler bertaraf edilebilir. Risklerin tamamen ortadan kaldırılamadığı durumlarda ise işveren tarafından sağlanan uygun kişisel koruyucu donanım kullanarak çalışır.

 

Güzellik Uzmanı İçin Ön Şart Var Mı?

 

Güzellik Uzmanı (Seviye 4) yeterliliğinin sınavına giriş için ön şart bulunmamaktadır.

 

Güzellik Uzmanı Belgesi Nasıl Alınır?

 

Güzellik Uzmanı (Seviye 4) meslek standardını esas alan ulusal yeterliliklere göre belgelendirme amacıyla yapılacak ölçme ve değerlendirme, gerekli şartların sağlandığı ölçme ve değerlendirme merkezlerinde yazılı ve/veya sözlü teorik ve uygulamalı olarak gerçekleştirilecektir.