ÇELİK KAYNAKCI (MYK – 4)

Yıldız Belgelendirme

Çelik Kaynakçısı Kimdir?

 

Çelik Kaynakçısı (Seviye 3); iş sağlığı ve güvenliği ile çevresel önlemleri alarak, kalite sistemleri çerçevesinde, iş organizasyonu yapan, kaynak donanımını ve kaynak parçasını hazırlayarak kaynak işlemini ve kaynak temizliğini yapan, kaynak donanımını ortamdan uzaklaştıran ve mesleki gelişime ilişkin faaliyetleri yürüten nitelikli kişidir.

 

Çelik Kaynakçısı Ne İş Yapar?

 

Çelik Kaynakçısı (Seviye 3), kaynak standartlarının izin verdiği her türlü coğrafi iklim şartlarında açık ve dış ortamlarda çalışır. Kaynak işlemini çevre sıcaklığının +5˚C’nin üzerinde olduğu şartlarda yapar. Çelik Kaynakçısı (Seviye 3) planlama işlerini büroda, uygulama işlemlerini sahada yapar. Çalışma saatleri düzenli olmakla birlikte gece veya tatil günlerinde çalışması gerekebilir. Çalışma sırasında işverenlerle, mühendislerle ve çalışma alanında bulunan kişilerle iletişim kurar. Mesleğin icrası esnasında iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini gerektiren kaza ve yaralanma riskleri bulunmaktadır. Risklerin tamamen ortadan kaldırılamadığı durumlarda ise işveren tarafından sağlanan uygun kişisel koruyucu donanımı kullanarak çalışır.

 

Çelik Kaynakçısı İçin Ön Şart Var Mı?

 

Çelik Kaynakçısı (Seviye 3) yeterliliğinin sınavına giriş için ön şart bulunmamaktadır.

 

Çelik Kaynakçısı Belgesi Nasıl Alınır?

 

Çelik Kaynakçısı (Seviye 3) meslek standardını esas alan ulusal yeterliliklere göre belgelendirme amacıyla yapılacak ölçme ve değerlendirme, gerekli şartların sağlandığı ölçme ve değerlendirme merkezlerinde yazılı ve/veya sözlü teorik ve uygulamalı olarak gerçekleştirilecektir.